Upis u Vinogradarski registar |
27.11.2012. |
|
Ministarstvo poljoprivrede je u cilju usklađivanja zakonodavstva u sektoru vina sa zakonima EU donijelo Pravilnik o registru vinograda, obveznim izjavama, pratećim dokumentima i podrumskoj evidenciji (NN br. 121/10, 132/10-ispravak i 78/11).
Navedenim Pravilnikom je uspostavljen Vinogradarski registar kao dio Upisnika poljoprivrednih gospodarstava, kojeg vodi Angencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, a upis u Vinogradarski registar provode regionalni uredi Agencije.
Osnovni cilj uspostave Vinogradarskog registra je praćenje i provjera proizvodnog potencijala, odnosno površina pod vinogradima, a razlog tome je činjenica da je u EU na snazi zabrana sadnje novih vinograda do 31. prosinca 2015. godine, ili najkasnije do kraja 2018. ovisno o odluci države članice.
Prema posljednjim podacima Agencije ukupne površine pod vinogradima u registru ne slažu se s podacima Državnog zavoda za statistiku, što znači da velik broj vinograda nije registriran niti prepoznat u AKORD sustavu, a prema podacima DZS postoji.
Površine koje su vinogradi, a nisu upisane u Vinogradarski registar, nakon ulaska u EU neće se moći naknadno upisati kao vinogradi, dok god traje zabrana sadnje novih vinograda te se neće smatrati proizvodnim potencijalom.
Evidentiranje vinogradarskih površina je od iznimne važnosti za Republiku Hrvatsku, ali i za proizvođače grožđa i vina budući da će samo oni koji su upisani u Vinogradarski registar odnosno Upisnik poljoprivrednih gospodarstava moći ostvariti prava u sektoru vina te će samo registrirani proizvođači moći stavljati svoje proizvode na tržište.
Pozivaju se svi proizvođači grožđa i vina na upis u Vinogradarski registar.
Postupak upisa u Vinogradarski registar
U Vinogradarski registar upisuje se svaka fizička ili pravna osoba koja:
- koristi vinograd,
- proizvodi grožđe,
- proizvodi mošt i/ili vino i obavlja djelatnost punjenja.
Proizvođači, koji nisu bili upisani u Upisnik proizvođača grožđa, vina i voćnih vina do 31. prosinca 2010. upisuju se od 1. siječnja 2011. u Vinogradarski registar.
Zahtjev za upis u Vinogradarski registar podnosi se Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Zagreb, Ulica grada Vukovara 269d (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanje) i regionalnim uredima.
Upisom u Vinogradarski registar proizvođaču se izdaje izvod iz Vinogradarskog registra, koji je ujedno i potvrda o upisu u Vinogradarski registar.
Proizvođač mora Agenciji prijaviti sve promjene podataka u roku od 30 dana od dana njihovog nastanka. Nadležne vinarske inspekcije obavljaju provjeru podataka na terenu. Obrazac zahtjeva za upis i promjene u Vinogradarskom registru nalazi se u Prilogu VII. Pravilnika.
OBRAZAC
|
|